Swanton student among Fulton County Spelling Bee winners


Grade 4 placers were, from left, Alex Boothby, second place; Katelyn Liechty, first place; Hannah Tedrow, third place.

Grade 4 placers were, from left, Alex Boothby, second place; Katelyn Liechty, first place; Hannah Tedrow, third place.


Grade 5 placers were, from left, Blaney Huffman, third place; Ryan Bishop, first place; Mia Barajas, second place.


Grade 6 placers were, from left, JT Barkhimer, second place; Emma Krukowski, first place; Lauren Bettinger, third place.


Grade 7 placers were, from left, Emily VanDenBerghe, third place; Jordan Bailey, first place; Hannah Damaske, second place.


Grade 8 placers were, from left, Kyle Hageman, second place; Maria Shema, first place; Sam Pace, third place.


The champion spellers were, from left, Maria Shema, Katelyn Liechty, Ryan Bishop, Emma Krukowski, and Jordan Bailey.


Swanton’s Jordan Bailey spelled his way to a win in front of an audience of over 200 people at the annual Fulton County Spelling Bee on Feb. 4 at the Northwest Ohio Educational Service Center in Archbold.

Thirty-eight students in grades 4-8 from the Archbold, Evergreen, Fayette, Pike-Delta-York, Pettisville, Evergreen, Swanton, and Wauseon school districts and Holy Trinity Catholic school participated. The spelling words – such as “tapioca,” “corgi,” and ” fallacy,” were called out by Archbold Elementary School Principal Dorothy Lambert.

The top three finishers for each grade were awarded plaques, and all participants received ribbons and certificates. The top five winning students will proceed to The Blade Northwest Ohio Championship Spelling Bee on March 14, at 10 a.m., at Owens Community College.

The champions were: Grade 4, Katelyn Liechty, Archbold Elementary School; Grade 5, Ryan Bishop, Pettisville Elementary School; Grade 6, Emma Krukowski, Archbold Middle School; Grade 7, Jordan Bailey, Swanton Middle School; Grade 8, Maria Shema, Wauseon Middle School.

Placers included:

Second placeGrade 4, Alex Boothby, Evergreen; Grade 5, Mia Barajas, Wauseon; Grade 6, JT Barkhimer, Delta; Grade 7, Hannah Damaske, Evergreen; Grade 8, Kyle Hageman, Archbold.

Third placeGrade 4, Hannah Tedrow, Delta; Grade 5, Blaney Huffman, Archbold; Grade 6, Lauren Bettinger, Swanton; Grade 7, Emily VanDenBerghe, Pettisville; Grade 8, Sam Pace, Delta.

The spelling bee was sponsored by Farmers and Merchants State Bank. The event was coordinated by Stacey Parrish, NwOESC education consultant.

Grade 4 placers were, from left, Alex Boothby, second place; Katelyn Liechty, first place; Hannah Tedrow, third place.
https://www.swantonenterprise.com/wp-content/uploads/sites/23/2020/02/web1_Spelling-Bee-Grade-4-Place-Finishers-1.jpgGrade 4 placers were, from left, Alex Boothby, second place; Katelyn Liechty, first place; Hannah Tedrow, third place.

Grade 5 placers were, from left, Blaney Huffman, third place; Ryan Bishop, first place; Mia Barajas, second place.
https://www.swantonenterprise.com/wp-content/uploads/sites/23/2020/02/web1_Spelling-Bee-Grade-5-Place-Finishers-1.jpgGrade 5 placers were, from left, Blaney Huffman, third place; Ryan Bishop, first place; Mia Barajas, second place.

Grade 6 placers were, from left, JT Barkhimer, second place; Emma Krukowski, first place; Lauren Bettinger, third place.
https://www.swantonenterprise.com/wp-content/uploads/sites/23/2020/02/web1_Spelling-Bee-Grade-6-Place-Finishers-1.jpgGrade 6 placers were, from left, JT Barkhimer, second place; Emma Krukowski, first place; Lauren Bettinger, third place.

Grade 7 placers were, from left, Emily VanDenBerghe, third place; Jordan Bailey, first place; Hannah Damaske, second place.
https://www.swantonenterprise.com/wp-content/uploads/sites/23/2020/02/web1_Spelling-Bee-Grade-7-Place-Finishers-1.jpgGrade 7 placers were, from left, Emily VanDenBerghe, third place; Jordan Bailey, first place; Hannah Damaske, second place.

Grade 8 placers were, from left, Kyle Hageman, second place; Maria Shema, first place; Sam Pace, third place.
https://www.swantonenterprise.com/wp-content/uploads/sites/23/2020/02/web1_Spelling-Bee-Grade-8-Place-Finishers-1.jpgGrade 8 placers were, from left, Kyle Hageman, second place; Maria Shema, first place; Sam Pace, third place.

The champion spellers were, from left, Maria Shema, Katelyn Liechty, Ryan Bishop, Emma Krukowski, and Jordan Bailey.
https://www.swantonenterprise.com/wp-content/uploads/sites/23/2020/02/web1_Spelling-Bee-Grade-Level-Winners2020-2-1-1.jpgThe champion spellers were, from left, Maria Shema, Katelyn Liechty, Ryan Bishop, Emma Krukowski, and Jordan Bailey.